• Aktualności

        • Widowisko poetyckie w Muzeum Dulag 121

           

          W internacie dbamy o wszechstronny rozwój wychowanków, w tym także o rozwój kulturalny. Nie ma kultury bez człowieka i nie ma człowieka bez kultury. Uczestnictwo w kulturze zmienia jakość życia, wzbogaca je, uświadamia człowiekowi jego tożsamość i podpowiada odpowiedzi na pytania o sens istnienia.

           

          30.11.2019r. nasi wychowankowie wybrali się do Muzeum Dulag 121 na spotkanie z cyklu Literatura i historia i obejrzeli widowisko poetyckie grupy Teatralnej K40 w reżyserii p. Karoliny Skrzyńskiej "O przemijaniu i ks. Twardowski".

           

          Udział w takim  wydarzeniu to przygotowywanie wychowanków do aktywnego i pełnego uczestniczenia w szeroko rozumianej  kulturze polskiej i europejskiej. Uczniowie zdobywają umiejętności wielowymiarowego postrzegania otaczającego ich świata za pomocą  różnych zmysłów: obrazu, dźwięku, zapachu, dotyku.  Ten spektakl pozwolił dzieciom pogłębić ich zdolności do współodczuwania oraz do ekspresji.

          M. Szefer

           

             


          Dzień Życzliwości i Pozdrowień

           

          25 listopada już po raz kolejny obchodziliśmy w internacie  Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, aby podkreślić jak ważna dla każdego człowieka jest potrzeba szacunku, serdeczności, uśmiechu, mówienie dobrych słów i niesienie bezinteresownej pomocy innym.

          Na korytarzach wychowankowie rozwiesili plakaty i przysłowia na temat życzliwości i zachęcali także wszystkich w szkole do  "częstowania się" miłymi słowami.

          Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą wypuścimy w świat, do ludzi-wróci do nas ze zdwojoną mocą. Promujmy zatem życzliwość, zarażajmy nią innych, zachęcajmy do czynienia dobra na różnych płaszczyznach codziennie, nie tylko od święta, bo tylko od nas zależy, czy będziemy obdarzać się ,,ciepłym i puchatym" czy ,, zimnym i kolczastym".

                                                                                                                    M. Szefer

                      

           


          Code Week

           

          Staramy się  dbać o wszechstronny rozwój wychowanków, dlatego biorą oni udział w różnych akcjach i konkursach. Tym razem nasi podopieczni  wzięli udział w  Europejskm Tygodniu Kodowania, którego celem jest popularyzacja i promocja nauki programowania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.   Tak powstały oryginalne  jesienne prace.  

          M.Szefer

          M. Świder

           

              


          BOHATERON

               W tym roku kolejny raz wzięliśmy  udziału w Ogólnopolskiej akcji BohaterON.  Dzieci z internatu pod opieką p. Malwiny i p. Marty oraz dzieci ze szkoły pod opieką p. Ani B.      i p. Grażyny R. przygotowały kartki z życzeniami dla Powstańców. Powstały przepiękne prace, które za pośrednictwem Fundacji Sensoria trafią do konkretnych Bohaterów.

              W ten sposób wyraziliśmy wdzięczność Powstańcom za ich ofiarność i poświęcenie dla dobra nas wszystkich i pokazaliśmy, że wciąż o nich pamiętamy.

                                                           Dziękujemy wszystkim za udział w akcji  !!!!!

          M. Szefer

          M. Świder

             


          29 września 2019r.  Anna, Ania., Nicola, Agnieszka, Arek i Mateusz   wzięli udział w  41. PZU Maratonie Warszawskim jako wolontariusze. W naszym internacie to już tradycja, ponieważ wychowankowie od kilku lat wyjeżdżają na wolontariaty.

          Od godziny 8.00 przygotowywaliśmy 6. punkt odżywiania, który mieścił się przy ul. Belwederskiej w Warszawie. Naszym zadaniem było przygotowanie stolików z wodą i napojami izotonicznymi, które podawaliśmy biegaczom. Przez cały czas towarzyszyło nam słońce oraz dopisywały humory. Świetnie się bawiliśmy i wszystkim kibicowaliśmy. W krótkim czasie musieliśmy obsłużyć bardzo dużą liczbę zawodników – w tym roku na tym  dystansie – 41,195 km, biegło mnóstwo osób w różnym wieku. Widzieliśmy zmagania nie tylko profesjonalistów, ale również amatorów, dla których pokonanie tego dystansu było życiowym marzeniem. Wolontariusze otrzymali od organizatorów pamiątkowe dyplomy, koszulki oraz słodycze i medale.  To była wspaniała przygoda.

          Już nie możemy się doczekać kolejnego wyjazdu. Dziękujemy wszystkim wolontariuszom i do zobaczenia na kolejnej imprezie.

          M. Szefer

                             


          Dnia 26.09.2019 r. podczas zajęć kulinarnych w internacie przygotowalismy muffinki i ciasto z jabłkami. Wykorzystaliśmy do tego celu zdrowe jabłka które zbebraliśmy podczas wycieczki szkolnej do Grójca. A oto nasze kreatywne i smakowite wytwory.
          Brawo dla uczestników.

              


          Wolontariat UPS dla Towarzystwa Pomocy Dzieciom Upośledzonym Umysłowo w Pruszkowie idzie pełną parą, pomimo kapryśnej pogody, z ogromnym wsparciem harcerzy z Szczep Harcerskich Drużyn Sokolich im. B.Wieniawy-Długoszowskiego. Kiedyś UPS Wam pomógł, dziś Wy uratowaliście ten wolontariat. Dzięki. Działamy w ogrodzie i wewnątrz budynku, na stołówce szkolnej . Jest super mimo przelotnych opadów deszczu.

                  26.05.2018r.


          Wolontariat Orlen Maraton

          21 kwietnia wychowankowie z naszego internatu pojechali do Warszawy, aby wziąć udział w organizacji Orlen Maratonu. Tym razem pojechało pięcioro dzieci – Wiktoria, Arek, Kuba K., Kuba W. i Kacper. Troje z nich było pierwszy raz i wspaniale sobie poradzili oraz szybko nawiązali nowe znajomości.

                      Wolontariusze  pracowali w Biurze Zawodów – wydawali pakiety zawodnikom oraz przynosili napoje, gazetki, pakiety do punktów. Wszyscy bardzo się starali i dopisywały im świetne humory. Niezwykle ważny był też fakt, że tego dnia wszystko odbywało się na Stadionie Narodowym.

                      To był bardzo udany wyjazd, podczas którego nasi wychowankowie poznali nowych ludzi i zdobyli nowe doświadczenia.   

          M. Szefer

           

           


          Urodziny

               


          Nauka w internacie

             


          Bal karnawałowy

            


          Wigilia w internacie

                      21 grudnia 2017r. odbyło się spotkanie wigilijne dla dzieci mieszkających w naszym internacie. Przybyli znamienici goście – pani prezes K. Rybińska, dyrektor D. Ilia, ksiądz proboszcz R. Kamiński oraz harcerze - przedstawiciele Hufca Pruszków, którzy przybyli do nas ze Światełkiem Pokoju oraz prezentami.

                      Młodzieżowa Rada Internatu   wprowadziła nas w uroczysty nastrój krótką inscenizacją, a następnie wszyscy podzielili się opłatkiem i usiedli do Wieczerzy Wigilijnej. Później  dzieci otrzymały wymarzone prezenty od Świętego Mikołaja.

          M. Tuszyńska

               


          Czas wolny w internacie 

             

             


          21.11.2017 - Dzień dzieci chorych na mukowiscydozę

          Nasi wychowankowie starają się być na bieżąco i włączają się w różne akcje ogólnopolskie. Tym razem wzięli udział w Ogólnopolskiej akcji „Dzień wiatraczka dla słonych dzieci”.  Wolontariusze przygotowali wiatraczki i zapoznali się z groźną chorobą jaką jest mukowiscydoza. Następnie zrobili sobie zdjęcia z wiatraczkami i wysłali je do fundacji. W ten sposób wsparli chore dzieci .

          M. Szefer

           


          Uprzejmie dzień uprzyjemnię

                      21 listopada wychowankowie internatu zorganizowali i przeprowadzili akcję z okazji Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień. Wolontariusze naklejali wszystkim uśmiechnięte buźki oraz  dzielili się uśmiechem i miłym słowem. Na drzwiach w całym Ośrodku naklejone były również  karteczki pt. „Oderwij i podaruj!”. Każdy mógł oderwać fiszkę z pozytywną myślą i wręczyć ją wybranej przez siebie osobie: koleżance, koledze, wychowawcy, nauczycielowi lub pracownikowi szkoły.

                      Po raz kolejny pokazaliśmy, że życzliwość w naszym Ośrodku  nie jest tylko abstrakcyjnym pojęciem. Pozytywna energia, którą przekazaliśmy innym, na pewno powróci do nas ze zdwojoną siłą.

          Malwina Szefer

            


          BOHATERON

          W październiku wolontariusze z Koła Wolontariatu działającego przy naszym Internacie postanowili włączyć się w Ogólnopolska akcję BohaterON, której celem było napisanie kartek do Powstańców walczących  podczas Powstania Warszawskiego. Napisano ok. 50 kartek. Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy włączyli się w akcję.

          Malwina Szefer

           

                   


          Otrzęsiny  w internacie

          W październiku nowi wychowankowie zostali oficjalnie przyjęci do społeczności internackiej. Musieli oni odpowiedzieć na pytania dotyczące Ośrodka i internatu oraz przejść różne próby, które przygotowała Młodzieżowa Rada Internatu wraz z opiekunami – rozpoznawali smaki, jedli przepyszne kanapki, kwaśne owoce, a także brali udział w konkurencjach tanecznych. Na koniec złożyli przysięgę.

          M. Tuszyńska

          K. Złobecka

            

            


          Wycieczka do ZOO i nad Wisłę

          4 października 2017r. wychowankowie internatu wybrali się na wycieczkę do Warszawy z okazji Światowego Dnia Zwierząt. W Ogrodzie Zoologicznym dzieci miały okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta i ptaki. Przemierzając alejki ogrodu, oglądały z bliska zwierzęta, poznały ich wygląd i tryb życia.

          Bezpośredni kontakt ze zwierzęciem sprawia, iż wiadomości zdobyte podczas wycieczki na trwałe zapiszą się w ich pamięci. Wycieczka okazała się nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale również atrakcyjną lekcją przyrody. Ogród zoologiczny jest uroczym miejscem do spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu jak i skarbnicą wiedzy przyrodniczej całego świata.

          Następnie wychowankowie spacerowali wzdłuż Wisły, aż do Mostu Poniatowskiego. Tego dnia pokonali 15 km.

          Jarosław Otton

            

             

            

           


          Wolontariat podczas 39. PZU Maratonu Warszawskiego

                  Kolejny już raz wychowankowie naszego Ośrodka – Ania, Arek, Mateusz i Kuba K. – wzięli udział w wolontariacie podczas Maratonu Warszawskiego. Mimo niesprzyjającej aury, wszystkim dopisywały humory.

          Przygotowywali oni 1. Punkt Odżywiania z wodą, który znajdował się na 5 kilometrze biegu. Wolontariusze wspierali      i dopingowali biegaczy, a Ci przyjmowali tę pomoc z wielką radością i wdzięcznością.  Widzieli zmagania nie tylko profesjonalistów, ale również amatorów, dla których pokonanie dystansu  42 km 195 m było życiowym marzeniem.

          Przygoda naszych wychowanków z wolontariatem trwa już 6 rok. Oprócz bezinteresownej pracy na rzecz innych, jest to też możliwość poznania rówieśników z innych szkół i nawiązanie przyjaźni.

                                                                                                                                                                      Malwina Szefer

              


           

          Dnia 28 marca br. wychowankowie internatu pod opieką pani Marty Świder i Malwiny Szefer wybrali się na kręgielnię do Warszawy. Większość dzieci po raz pierwszy grała w prawdziwe kręgle. Początkowe rzuty kulą były trochę niezdarne, lecz z każdym kolejnym rzutem przewracało się coraz więcej kręgli. a na tablicy przy imionach dzieci pojawiały się punkty. Współzawodnictwo na torze wiązało się ze świetną zabawą. Wychowankowie mieli możliwość poznawania sposobów aktywnego spędzania wolnego czasu. Uczyli się kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych.Dwie godziny na torze minęły nam w przemiłej atmosferze i zdecydowanie za szybko :)


          12. PZU Półmaraton Warszawski – Wolontariat

          26 marca br. odbył się kolejny bieg zorganizowany przez Fundację Maraton Warszawski. O 10.00 ponad 12 tysięcy biegaczy wyruszyło na trasę 12. Półmaratonu Warszawskiego  liczącą 21.0975 km. Start i meta znajdowały się przy Placu Teatralnym. Wychowankowie internatu kolejny raz wzięli udział w tej imprezie jako wolontariusze. W tym roku naszą społeczność reprezentowała Ania, Arek i Mateusz.

          Nasze zadanie było bardzo atrakcyjne, wymagało silnego głosu, dużej energii i zaangażowania. Tworzyliśmy grupę FLAGATORÓW, odpowiedzialną za serdeczne powitanie sportowców na początku dystansu. Każdy wolontariusz  dostał flagę jednego z kilkudziesięciu krajów, których obywatele pobiegli w półmaratonie. Przy Kościele św. Anny, tuż przy Starówce, z wysoko uniesionymi flagami głośno kibicowaliśmy wszystkim sportowcom. Zdarzało się, że zawodnicy całowali swoje flagi, pozdrawiali nas, robili zdjęcia  lub filmowali naszą kolorową grupę. Mieliśmy okazję zobaczyć zmagania nie tylko profesjonalistów, ale również biegaczy-amatorów, dla których pokonanie 21 kilometrów było życiowym sukcesem.

          Kiedy już wszyscy przebiegli koło naszego punktu mogliśmy wrócić na Plac Teatralny. Obserwowaliśmy  finisz najszybszych zawodników, a później udaliśmy się do punktu „Podziel się kilometrami”, w którym można było pobiegać na bieżni, pojeździć na rowerze oraz potrenować na wioślarzu stacjonarnym. Za każdy przejechany kilometr płacono 10 zł. Zebrane pieniądze zasiliły konto Fundacji „Dajemy Dzieciom Siłę”. Dzieci bardzo zaangażowały się w akcję i trudno było ich namówić do powrotu  do domu.

          Każdy z wolontariuszy otrzymał koszulkę i kubek z nadrukiem, słodki upominek oraz drugie śniadanie. To był niezapomniany wyjazd i już czekamy na następny.

          Malwina Szefer

                       


          Wolontariat w ramach akcji „Biegam Dobrze dla Aleppo”

          Kolejny raz wychowankowie z internatu włączyli się w akcję organizowaną przez Fundację Maraton Warszawski. Tym razem Ania, Arek i Kuba K. pomagali podczas organizacji biegu wokół Pałacu Kultury i Nauki, który odbył się 29 stycznia 2017 r. Byli odpowiedzialni za tzw. depozyty, czyli dbali  o bagaże biegaczy. Podczas biegu dopingowali także uczestników. Wszyscy, którzy byli zaangażowani w tą imprezę wyrazili nie tylko  solidarność z ofiarami wojny domowej, ale także pomogli im finansowo. Fundacja uzbierała ok. 60 tyś. zł, które zostały przekazane dla ludzi mieszkających w zrujnowanym Aleppo.

          Cieszymy się, że kolejny raz mogliśmy wziąć udział w imprezie organizowanej przez fundację, a tym samym bezinteresownie pomóc innym.   

            Malwina Szefer

           


          „Podziel się swoim drugim śniadaniem”

          17 października 2016 r. już po raz kolejny  wychowankowie internatu   wzięli udział w ogólnopolskiej akcji w ramach Dnia Walki z Głodem „Podziel się swoim drugim śniadaniem”.

          Celem podjętych działań było uświadomienie uczniom, jak ważny jest problem głodu na świecie i jak istotna jest nasza pomoc, zapobiegająca jego rozprzestrzenianiu oraz ukazanie konieczności dzielenia się posiłkiem z innymi. Ania, Martyna i Kuba K. aktywnie  włączyli się w przebieg przedsięwzięcia. Przygotowali kolorowe kanapki, które nie tylko pięknie wyglądały, ale i niezwykle smakowały. Na przerwie częstowali uczniów i  nauczycieli, a także opowiadali o akcji.

          M. Tuszyńska

          M. Szefer


          „Święto pieczonego ziemniaka”

           

              W październiku  2016r. odbyło się w naszym internacie „Święto pieczonego ziemniaka”. Tego dnia wszyscy wychowankowie internatu aktywnie włączyli się w prace. Jedni przygotowywali sałatki, a drudzy zajęli się ogniskiem.  Po degustacji wychowankowie poznali historię ziemniaka i jego drogę do Polski. Potem odbył się konkurs wiedzy o tym warzywie, a na koniec dzieci  w grupach rozwiązywały ziemniaczaną krzyżówkę. Wszyscy doskonale się bawili.

          M. Szefer

          M. Świder

               

                          


          Wolontariat na rzecz Fundacji Maraton Warszawski

           

          25 września 2016r., w przeddzień Wielkiego Biegu, wybraliśmy się na Tor Wyścigów Konnych w Warszawie, gdzie odbywał się Mini Maraton dla dzieci zorganizowany przez Fundację Maraton Warszawski. Ania, Arek, Mateusz i Kuba K. reprezentowali naszą placówkę jako wolontariusze. Tym razem dekorowali małych biegaczy medalami oraz podawali wodę. 

          Biegi odbywały się w różnych kategoriach wiekowych i trwały od 11.00 do 17.00, a wzięło w nich udział ok. 2000 młodych amatorów biegania. Na szczęście była piękna  pogoda i wszystkim dopisywały humory.  

                                                                                                                                Malwina Szefer

                                

          więcej zdjęć w galerii


          Wolontariat na rzecz Fundacji Maraton Warszawski

          Maraton w stolicy odbywa się nieprzerwanie od 1979 roku, a my bierzemy udział jako wolontariusze od kilku lat. Jego 38. edycja uświetniła obchody dwusetnej rocznicy powstania Uniwersytetu Warszawskiego, dlatego początek biegu znajdował się przy bramie tej uczelni na Krakowskim Przedmieściu.

          Zawodnicy wystartowali w niedzielę 26 września o godz. 9.00, a już ok. godz. 9.30 najszybsi z nich pojawili się na naszym  punkcie odżywiania. Tam na biegnących oczekiwali wolontariusze, którzy od godz. 7.00 rano pracowicie przygotowywali 3. Punkt Odżywiania. Ustawiali na stołach tysiące kubków z wodą, cukier i banany,  które miały wzmocnić spragnionych biegaczy. Ci przyjmowali tę pomoc z wielką radością i wdzięcznością. Pogoda dopisała, a entuzjazm i radość towarzyszyły nam od samego rana.  Widzieliśmy zmagania nie tylko profesjonalistów, ale również amatorów, dla których pokonanie dystansu  42 km 195 m było życiowym marzeniem.

          Tego dnia nasz ośrodek  reprezentowało 4 uczniów  - Ania, Arek, Mateusz i Kuba K., a opiekowała się nimi pani Malwina Szefer. Ania i Arek przygotowywali banany, a Mateusz i Kuba wodę. Oprócz pracy był też czas na poznanie rówieśników z innej szkoły. To był  niezapomniany dzień. Malwina Szefer

             


          3 kwietnia 2016r.  Anna , Sebastian , Arek , Mateusz  i Kuba  wzięli udział  w  11. PZU Półmaratonie Warszawskim jako wolontariusze.

          Od godziny 8.00 przygotowywaliśmy 1. punkt odżywiania, który mieścił się przy ul. Międzyparkowej w Warszawie. Naszym zadaniem było przygotowanie stolików z wodą i napojami izotonicznymi, które podawaliśmy biegaczom. Przez cały czas towarzyszyło nam słońce oraz dopisywały humory. Świetnie się bawiliśmy i wszystkim kibicowaliśmy. W krótkim czasie musieliśmy obsłużyć bardzo dużą liczbę zawodników – w tym roku na tym  dystansie – 21,195 km, biegło ok. 13  tyś. osób. Widzieliśmy zmagania nie tylko profesjonalistów, ale również amatorów, dla których pokonanie tego dystansu było życiowym marzeniem. Wolontariusze otrzymali od organizatorów pamiątkowe dyplomy, koszulki oraz powerbanki.  To była wspaniała przygoda.

          Już nie możemy się doczekać kolejnego wyjazdu. Dziękujemy wszystkim wolontariuszom i do zobaczenia we wrześniu  na kolejnym Maratonie.

          red. M.Szefer

                   

          Więcej zdjęć do zobaczenia w naszej galerii


          W ostatnią niedzielę września – 27.09.2015r. -  kolejny raz byliśmy się na Maraton Warszawski jako wolontariusze – Arek Garncarczyk, Mateusz Malitek, Kuba Koziarski i Sebastian Sakowski. Na 27,5 km przygotowywaliśmy  napoje dla biegaczy oraz im kibicowali. Była wspaniała zabawa.

          Biegacze wystartowali o godzinie 9.00, a  do pokonania  mieli 42, 195 km. Trasa tegorocznych zawodów połączyła ze sobą dwa brzegi Wisły. Przebiegała przez sześć dzielnic i dwa mosty. Maraton Warszawski jest największą taką imprezą w Polsce.

          Cieszymy się, że  znowu wzięliśmy  udział w tym niezwykłym wydarzeniu.  

                           

               

          maraton 37

          M. Szefer

          K. Kalbarczyk


          Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

           

          Od 11 lat w Polsce 21 lutego obchodzony jest Dzień Języka Ojczystego.

           

          W internacie zorganizowaliśmy obchody tego święta 22 lutego br. Jest to święto ustanowione przez UNESCO w 1999r., którego celem jest ochrona różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.  Włączyliśmy się do tej akcji, by uświadomić uczniom, że język, jako podstawowe narzędzie komunikacji, podlega różnym zagrożeniom, chociażby „zaśmiecaniu” przez zbędne zapożyczenia. Dodatkowo wielu młodych ludzi nie dba o język ojczysty popełniając nagminnie w swoich wypowiedziach mnóstwo błędów językowych i ortograficznych.

          Nasi wychowankowie po krótkiej prezentacji wzięli udział w czterech konkursach. Najpierw napisali dyktando „Wiosna w ogródku”, potem łamali sobie język, aby poprawnie wymówić podane zdania, następnie wykazali się znajomością przysłów polskich, a na koniec rozwiązali quiz, który dotyczył poprawności językowej. Wszyscy wspaniale się bawili i wykazali niemałymi umiejętnościami.

          Mistrz Ortografii - Kuba Koziarski

          Mistrz przysłów polskich – Sebastian Sakowski

          Mistrz poprawnej wymowy – Martyna Kozieł

          Mistrz poprawności językowej – Sebastian Sakowski

           

          Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i dyplomy.

           

          M. Szefer


           

          11. PZU PÓLMARATON WARSZAWSKI

           

          W tym roku Półmaraton wystartuje  z jednej z najbardziej rozpoznawalnych i prestiżowych lokalizacji stolicy: Placu Trzech Krzyży. Tam również będzie miała swój finał. Będzie to jednocześnie debiut zabytkowego placu w roli startu i mety. Tradycyjnie bieg skupiać się będzie na najpiękniejszych oraz historycznych punktach Warszawy, czego ukoronowaniem jest tegoroczna lokalizacja startu i mety na łączącym Trakt Królewski Placu Trzech Krzyży. W przebiegu trasy pojawią się również nawiązania do zeszłorocznej edycji PZU Maratonu Warszawskiego – przeprawa na drugą stronę Wisły, bieg mostami Gdańskim, Świętokrzyskim oraz 8 km odcinek wiodący m.in. przez starą Pragę.

          Nasi wychowankowie kolejny już raz będą wolontariuszami podczas tej imprezy. Tym razem będziemy na pierwszym punkcie odżywiania, który będzie się mieścił przy ulicy Międzyparkowej. Będziemy przygotowywali napoje dla biegaczy oraz im dopingowali. Już nie możemy się doczekać tej imprezy.

          M. Szefer