• Informacje dot. grupy wsparcia dla rodziców uczniów ze spektrum

Charakterystyka przedsięwzięcia:

1.   Grupa wsparcia to regularne, comiesięczne spotkania, podczas których każdy dobrowolnie może podzielić  się swoimi troskami, doświadczeniami, spostrzeżeniami i radościami. To przestrzeń dla rodziców lub opiekunów dzieci ze spektrum autyzmu, którzy doświadczają stresu, frustracji, niemocy, pragną poznać metody i techniki pracy         z dziećmi ze spektrum autyzmu lub pogłębić swoją dotychczasową wiedzę.

2.   W bezpiecznej atmosferze, kameralnej grupie, przy asyście psychologa z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Pruszkowie oraz specjalistów z SOSW zebrani rodzice będą mogli posłuchać lub opowiedzieć o tym wszystkim, co dla nich ważne. Przede wszystkim wsparcie rodziców ma na celu wyposażenie ich w cierpliwość, wiedzę oraz metody postępowania z dzieckiem w sytuacjach domowych oraz pozadomowych. W trakcie spotkań będą analizowane indywidualne przypadki oraz omawiane możliwości i metody pracy z dzieckiem.

3.  Spotkania odbywać będą się raz w miesiącu wg ustalonego harmonogramu i godziny w jednej z sal na terenie SOSW, od października br. – szczegółowe informacje będą na bieżąco zamieszczane na stronie internetowej szkoły. Czas trwania spotkania jest uzależniony od jego przebiegu i poruszanej tematyki.

4.    Uczestnictwo w grupie jest bezpłatne.

5.    Projekt będzie obejmował również rodziców uczniów z innych szkół.

6.  Na spotkania będą zapraszani specjaliści z SOSW, którzy zajmują się wybranymi działaniami rewalidacyjnymi: komunikacja pozawerbalna (AAC), logopedia, integracja sensoryczna, fizjoterapia, gimnastyka korekcyjna -         wg potrzeb zgłaszanych przez rodziców.

Cele spotkań grupy wsparcia:

• nauka radzenia sobie z trudnymi emocjami,
          • nauka wyciszania zachowań trudnych u dzieci,
          • wymiana doświadczeń wychowawczych,
          • rozwój kompetencji rodzicielskich,
          • poznanie obowiązujących w Polsce przepisów prawnych, form dofinansowania itp. dotyczących leczenia zaburzeń ZA i spektrum autyzmu,
          • poznanie praktycznych sposobów na zwiększenie efektywności kompleksowych oddziaływań terapeutycznych,
          • wymiana informacji m.in. co do konkretnych usług ze strony specjalistów pracujących z dzieckiem               w różnych specjalistycznych punktach,
          • wgląd we własną sytuację, połączony z racjonalnym stosunkiem i obiektywną oceną,
          • odzyskiwanie wiary we własne siły i w skuteczność działania, a tym samym lepsze dostosowanie się do trudnej sytuacji,
          • poznanie grupy przyjaznych sobie i wspierających się nawzajem osób.

mgr Honorata Gołębiowska

mgr Agnieszka Krysińska