• Pamiętamy!

Wystawa fotograficzna

We wtorek 15 marca uczniowie naszej szkoły obejrzeli wystawę fotograficzną autorstwa Czesława Czaplińskiego, obrazująca życie i twórczość naszego patrona ks. Jana Twardowskiego. Wystawa została zatytułowana „ Można odejść na zawsze, by stale być blisko”. Oprócz podziwiania pięknych, refleksyjnych i poetyckich fotografii uczniowie pochwalili się dużą znajomością życiorysu i twórczości ks. Twardowskiego biorąc aktywny udział w minikonkursach plastycznych   i quizach wiedzy przygotowanych p. Anię i p. Ewelinę.

Wystawa została poprzedzona projekcją filmu dokumentującego ostatnie lata życia ks. Jana Twardowskiego  oraz prezentacją ciekawostek dotyczących życia i twórczości patrona naszej szkoły. Od prowadzącej pogadankę –               p. Grażyny dowiedzieliśmy się między innymi jaki był ulubiony gatunek filmowy ks. Jana, ile znał języków obcych, co najbardziej lubił jeść oraz wysłuchaliśmy interesującej relacji z obchodów setnej rocznicy narodzin księdza- poety. Podczas tego wydarzenia został ustanowiony rekord Polski w jednoczesnym czytaniu na głos wiersza ks. Jana Twardowskiego „ Jest jeszcze taka miłość”.

Wystawę " Można odejść na zawsze, by stale być blisko.Ks Jan Twardowski w 100-lecie urodzin" w dniach 19-21.03.2016 zaprezentowano również na terenie Domu Pomocy Społecznej w Pruszkowie. Prezentowane fotografie oglądali mieszkańcy, pracownicy i gości domu pomocy. Oprawione w dekorację plastyczną i wybraną poezję oraz opowiadania zdjęcia stały się powodem wielu refleksji, a nawet wzruszeń w tym przedświątecznym czasie. Uczniowie objęci nauczaniem indywidualnym zapoznali się z życiorysem i twórczością księdza poety. Wykonali prace plastyczne inspirowane wierszami ks Jana Twardowskiego.

Obchody 100. rocznicy urodzin ks. Jana Twardowskiego

W niedzielę, 21-go czerwca w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie odbyła się Msza Święta z udziałem m.in. Pierwszej Damy Anny Komorowskiej oraz Prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz Waltz. Msza Święta odprawiona została z okazji 100-ej rocznicy urodzin Ks. Jana Twardowskiego. Po Mszy Świętej zgromadzeni przed Świątynią Opatrzności Bożej Wierni mogli zobaczyć niezwykły spektakl słowno-muzyczny „Poezja muzyką malowana”.

Zwieńczeniem obchodów było ustanowienie niecodziennego rekordu Polski w jednoczesnym czytaniu na głos wiersza Ks. Jana Twardowskiego. W uroczystościach wzięły udział szkoły imienia ks. Jana Twardowskiego z całej Polski. Naszą szkołę dumnie reprezentowała delegacja pod okiem p. Grażyny.

Certyfikat.pdf

19 czerwca 2015 roku, klasy edukacyjno-terapeutyczne z okazji 100- lecia urodzin ks. Jana Twardowskiego wybrały się na wycieczkę do Warszawy, w miejsca związane z ostatnimi latami życia naszego patrona.
          Wraz z p. Tadeuszem Olszewskim, wieloletnim przyjacielem księdza - poety, zwiedzaliśmy kościół s. Wizytek. Tuż po wejściu do świątyni zobaczyliśmy pomnik - epitafium ks. Jana. Jest to klęcznik z wyrytym jego ostatnim wierszem, napisanym tuż przed śmiercią. Mogliśmy zobaczyć także pokój, w którym mieszkał nasz patron, jak i zasiąść na ławeczce - pomniku i posłuchać wierszy recytowanych przez samego księdza.
          Dzięki tej wycieczce ks. Jan stał się nam jeszcze bardziej bliski. Nie jest już tylko katechetą, który kiedyś uczył u nas religii, ale stał się przyjacielem.

Więcej zdjęć w naszej galerii