• Innowacje pedagogiczne

INNOWACJE PEDAGOGICZNE

w SOSW w Pruszkowie

Cztery pory roku w przyrodzie – program zajęć terapeutycznych z elementami hortiterapii

wrzesień  2019 – czerwiec  2021

Rozwijanie komunikacji alternatywnej w klasach 4 - 8

wrzesień  2019 – czerwiec 2020

CzytAACie z nami? – rozwijanie kompetencji komunikacyjnych użytkowników AAC poprzez czytanie uczestniczące w grupie rówieśników

październik  2019 – czerwiec 2020

Aktywne słuchanie muzyki

wrzesień  2019 – czerwiec  2020

M

ini Budżet Partycypacyjny – rozwijanie kompetencji społecznych  i obywatelskich            u uczniów

G

rupa wsparcia dla rodziców dzieci/uczniów z autystycznym spektrum zaburzeń

G

rupa wsparcia dla rodziców dzieci poruszających się przy pomocy wózków inwalidzkich i chodzików

G

imnastyka rąk – program terapii ręki dla uczniów ze znaczną i głęboką niepełnosprawnością intelektualną

wrzesień 2018 – czerwiec 2020

olontariat w internacie – pomagam, bo chcę

wrzesień 2018 – czerwiec 2020

ktywne słuchanie muzyki w kl. 5

wrzesień 2018 – czerwiec 2019

N

atura wokół nas – program zajęć przyrodniczych z elementami hortoterapii dla uczniów  ze znaczną i głęboką niepełnosprawnością intelektualną

wrzesień 2018 – czerwiec 2019

T

radycyjne i współczesne gry stolikowe – wspieranie rozwoju intelektualnego uczniów

październik 2016 – czerwiec 2018

rofil psychoedukacyjny - wspomaganie edukacji ucznia ze spektrum autyzmu

październik 2015 – maj 2017

G

ry planszowe i logiczne - wspomaganie edukacji matematycznej

wrzesień 2015 – czerwiec 2016

1. Profil psychoedukacyjny - wspomaganie edukacji ucznia ze spektrum autyzmu

Inspiracją do stworzenia innowacji stały się doświadczenia zawodowe nauczycielek edukacji wczesnoszkolnej, dodatkowo prowadzących zajęcia rewalidacyjne i korekcyjno-kompensacyjne w szkole specjalnej. Proces edukacyjny uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim lub umiarkowanym sprzężoną z zaburzeniami ze spektrum autyzmu stanowi wyzwanie dla każdego specjalisty i wzmacnia motywację nauczycieli do podejmowania nowych wyzwań dydaktyczno - wychowawczych.

Dodatkową przyczyną wprowadzenia niniejszej innowacji są efekty rozmów z rodzicami uczniów autystycznych naszej placówki, którzy podkreślali chęć współpracy i zaangażowania się w terapię ich dzieci poza zajęciami w szkole. Profil psychoedukacyjny jest narzędziem, które służy do diagnozowania dzieci autystycznych. Uzyskane wyniki mogą być punktem wyjścia do terapii lub cennymi wskazówkami do modyfikacji metod pracy i dobraniem zindywidualizowanych ćwiczeń edukacyjnych dla danego  ucznia. Test dostarcza szczegółowych informacji o zdolnościach dziecka i możliwościach jego dalszego uczenia się. Profil zdolności (skala rozwoju) zawiera siedem głównych dziedzin uczenia się: naśladowanie, percepcję, motorykę dużą, motorykę małą, koordynację wzrokowo-ruchową, czynności poznawcze, mowę czynną. Skala Zachowań umożliwia dodatkową ocenę zachowań i problemów charakterystycznych dla zaburzeń ze spektrum autyzmu. Z wykreślonego profilu można ocenić poziom umiejętności, które dziecko już osiągnęło, ale także takie, które się stale rozwijają. Rozpoznanie tych drugich daje możliwość opracowania zindywidualizowanego programu edukacyjnego-terapeutycznego dziecka, na podstawie którego zostanie oparty dobór metod pracy i zakres edukacyjny ćwiczeń realizowany przez specjalistów w szkole oraz w domu przez rodziców. Warto zaznaczyć, że narzędzie to było udoskonalane przez 20 lat praktyki klinicznej. Kryteria oceny oparte są na obserwacji       i opinii osób prowadzących badanie na podstawie dostarczonych procedur testowych.

2. Gry planszowe i logiczne - wspomaganie edukacji matematycznej

W programie edukacji matematycznej zaleca stosowanie wielu środków dydaktycznych, jak: domina, klocki, układanki, gry planszowe. Stosowanie na zajęciach gier planszowych usprawnia percepcję, myślenie, działa bardzo motywująco wobec podejmowania wysiłku intelektualnego oraz uczy radzenia sobie z niepowodzeniami i ewentualnymi porażkami.