• Warsztaty komunikacyjne ZTM

          • 31 października 2019 roku wszystkie klasy naszego ośrodka uczestniczyły w warsztatach wychowania komunikacyjnego w ramach projektu edukacyjnego ZTM w Warszawie. Na początku każda z grup oglądała krótkie filmiki z cyklu "Pan Bilecik uczy" i rozmawiała o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa w czasie podróży SKM, tramwajem, autobusem i metrem. Potem uczniowie poznawali ciekawostki autobusu elektrycznego stojącego na parkingu szkolnym, takie jak baterie elektryczne, komora silnika, pantograf czy alkomat. Wewnątrz autobusu uczyli się o kulturalnym zachowaniu w środkach transportu miejskiego oraz kasowania biletów. Na pamiątkę spotkania każdy dostał torbę z prezentami, m.in. chustę z odblaskiem.  Żegnając się my też przekazaliśmy własnoręcznie wykonaną laurkę z podziękowaniami:

            "Dziękujemy pracownikom Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie za super ciekawe lekcje o bezpiecznym i ekologicznym podróżowaniu  transportem miejskim. Uczniowie i nauczyciele SOSW w Pruszkowie"

            p.Grażyna Rz.

          • Wycieczka do Gdańska

          • W dniach 7-9 października 2019r. uczniowie naszej szkoły byli na wycieczce edukacyjnej. Tematem przewodnim wycieczki była 80ta rocznica wybuchu II wojny światowej. Głównym jej celem było poznanie miejsc, gdzie zaczął się straszny czas wojny.Dzieci i młodzież zwiedzila Westerplatte, Muzeum Stuthoff, Muzeum II wojny światowej, Muzeum IMarynarki Wojennej. Był też spacer po gdańskiej Starówce..Ta wycieczka stała sie okazja nie tylko do aktywnego poznania historii II wojny światowej. Była też okazją do prowadzenia praktycznego treningu społecznego dla uczniów z autystycznym spektrum zaburzeń, a dla najstarszych uczniów, z klasy 3 Szkoły Branżowej I stopnia, okazją do pełnienia ról asystentów młodszych kolegów.

          • #szkołapamięta

          • Nasz ośrodek włączył się do ogólnopolskiej akcji zainicjowanej przez MEN pt. „Szkoła pamięta” zaplanowanej na 25 października 2019 r. Celem akcji było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią miejscowości czy regionu.

            W ramach akcji „Szkoła pamięta” nasi uczniowie m.in.:

            • porządkowali i odwiedzali groby osób zasłużonych i cenionych w społeczności lokalnej, 

            • odwiedzali lokalne miejsca pamięci i zgłębiali ich historię,

            • zapalali znicze w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami historii Pruszkowa,

            • sprzątali bezimienne i opuszczone groby, przynosili kwiaty i znicze, by udekorować te groby,

            • odwiedzali groby zmarłych nauczycieli i pracowników ośrodka.W całym kraju do akcji „Szkoła pamięta” przyłączyło się prawie 1,3 mln uczniów oraz 108 tys. nauczycieli z ponad 11 tys. szkół. Największą popularnością inicjatywa cieszyła się wśród uczniów: Mazowsza - prawie 200 tys. uczniów z 1496 szkół.

             

          • Mój region Mazowsze

          • W ramach wdrażanego programu z edukacji regionalnej „Mój region Mazowsze” zorganizowano wycieczkę do Muzeum Starożytnego Hutnictwa na wystawę „Przedświt". Uczniowie kierując się szlakiem bursztynowym przekroczyli granice czasu oraz poznali realia życia pradawnych osad. Do dyspozycji zwiedzających udostępnione były liczne rekonstrukcje przedmiotów codziennego użytku, broni, narzędzi, ozdób wykonanych z poroża, żelaza, szkła i drewna. Wycieczkę uważamy za udaną i chętnie pójdziemy  na nią jeszcze raz.

          • #CodeWeek2019

          • Nasz ośrodek po raz pierwszy włączył się do europejskiej akcji CedeWeek, w której państwa europejskie "ścigają się" w liczbie zorganizowanych działań promujących kodowanie. W klasach przeprowadzone zostały zajęcia, które w ciekawy sposób ukazywały, że kodowanie wcale nie jest trudne.

            W dniu 18 października 2019r. odbyły się warsztaty, w których wzięły udział klasy: 4a, 6a, 7b, 1a SSPP, 3a SSPP, 1a Br, 1b Br. Uczniowie rozkodowywali zaszyfrowane wiadomości, obrazki i wzory oraz poznali zakodowane zabawki.

             

            Kolejny Tydzień Kodowania już za rok!

            p. Grażyna Rz., p. Ania B.

             

          • Warsztaty kreatywne w MDK

          • 25 października 2019 r. klasy 4a, 4b, 6b, 7b uczestniczyły  Artystycznych Warsztatach Kreatywnych pt. "Upcyplingowe kolaże". Uczniowie poznali wiele ciekawostek dotyczących tej techniki plastycznej. Wykazali się kreatywnościa, pomyslowością i umiejętnością współpracy podczas wykonywania kolaży ze zwierzętami w roli głównej. To był wspaniałe spędzony czas w gościnnym Młodzieżowym Domu Kultury w Pruszkowie. Dziękujemy wszystkim pracownikom MDK za serdeczne przyjęcie, a szczególnie pani Ani - instruktorce prowadzącej warsztaty za wspaniałą atmosferę, cierpliwość i dostrzeganie talentów w każdym z nas. 

            Uczniowie, p. Grażyna, p. Ula, p. Agnieszka 

          • Miesiąc październik miesiącem AAC

          • W poniedziałek w ramach akcji "Miesiąc październik miesiącem AAC" odbyło się wspólne czytanie i śpiewanie uczestniczące z dziećmi posługującymi się komunikacją alternatywną. Śpiwaliśmy razem piosenki za pomocą gestów Makaton. Czytaliśmy razem książeczki korzystając z komunikatorów , tablic uczestnictwa oraz symboli PCS.

          • Uwaga Uczniowie i Rodzice

          • Gorąco zachęcamy do wsparcia akcji " Opatrunek na ratunek" organizowanej w naszej szkole.

            Do 10.11.2019r. Zbieramy środki opatrunkowe (bandaże, gazy, kompresy, plastry, rękawiczki gumowe, wata itp.)

            Zostaną one wysłane do misyjnych przychodni dla dzieci z Republiki Środkowej Afryki.

            Środku opatrunkowe muszą być nowe zapakowane fabrycznie. Należy je dostarczyć do wychowawcy klasy lub bezpośrednio do koordynatorów akcji p. Marty Świder i p. Malwiny Szefer do internatu SOSW

            Nie bądź obojętny

            Pomóż!

            Więcej informacji na stronie  https://medycynamisjach.org/opatrunek-na-ratunek

          • Tabliczka Mnożenia

          • Z okazji Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia klasy czwarte przeprowadziły akcję "Młodsi sprawdzają, jak starsi tabliczkę mnożenia znają".

          • Miesiąc AAC

          • Nasz Ośrodek również w tym roku przyłącza sie do międzynarodowej akcji Isaac Polska "Październik  miesiącem AAC".   Przez cały październik nasi uczniowie posługujący się komunikacją alternatywną będą brali udział w zajęciach, zabawach i konkursach rozwijających ich umiejętności komunikacyjne.

          • TYDZIEŃ DLA BEZPIECZEŃSTWA

          • W dniach 9 – 13 września 2019 roku wszystkie klasy naszego ośrodka wzięły udział w szkolnym projekcie pt. „Tydzień dla Bezpieczeństwa”. Celem przedsięwzięcia było uwrażliwienie uczniów na konieczność przestrzegania bezpieczeństwa w domu, w drodze do szkoły i z powrotem oraz w szkole. Podczas zabaw w klasie i wycieczek po najbliższej okolicy uczniowie ćwiczyli m.in. przechodzenie przez jezdnię. Oglądali filmy edukacyjne o właściwym zachowaniu pieszego, rowerzysty i kierowcy. W tych dniach przeprowadzono wiele spotkań, zajęć i warsztatów połączonych z nauką piosenek o znakach drogowych. Były też konkursy plastyczne, turniej gier planszowych i quiz z wiedzy o ruchu drogowym.

            Wierzymy, że nasi uczniowie przez cały rok będą stosowali zasady bezpieczeństwa. A kolejny „Tydzień dla Bezpieczeństwa” już za rok!

            p. Grażyna Rz. i p. Anna B.

          • Lekcja historii w Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie

          • 12 września 2019 roku uczniowie naszej szkoły mieli okazję obejrzeć film dokumentalny o Warszawie września 1939 roku pt. „Korespondent Bryan” w reżyserii Eugeniusza Starky. Autorem zdjęć wykorzystanych w filmie był amerykański fotoreporter, który dokumentował życie mieszkańców stolicy na początku II wojny światowej. Po projekcji filmu uczniowie utrwalili sobie kadry z filmu oglądając wystawę czasową pt. „Amerykanin w Warszawie. Stolica w obiektywie Juliena Bryana”.

          • Przerwany Marsz

          • Nasz ośrodek bierze udział w ogólnopolskim projekcie „Przerwany Marsz”.

            Na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 zapraszamy dziadków i pradziadków naszych uczniów, urodzonych przed 8 maja 1945 roku. Celem akcji jest pamięć o Pokoleniu Polskich Dzieci Wojny w 80-tą rocznicę wybuchu II wojny światowej.

            Jednym z elementów akcji jest dzielenie się przebiegiem i efektami zorganizowanych działań. Na własnych stronach internetowych oraz portalach społecznościowych można publikować zdjęcia ze szkolnych klas z udziałem Seniorów (z hasztagiem #PrzerwanyMarsz), które będą stanowiły swego rodzaju niezapomniany znak czasu.

            Drugą częścią akcji będą „Pamiętniki Pokoleń” – prowadzone przez uczniów wywiady ze swoimi dziadkami lub pradziadkami albo osobami samotnymi, które odpowiedzą na pytanie jak wspominają sierpień i wrzesień 1939 roku, a także, jacy byli wtedy młodzi ludzie. Utrwalone w ciekawy sposób rozmowy i wspomnienia staną się częścią wspólnej publikacji.

            Inicjatorem projektu jest Rada Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej RP, współorganizatorami wydarzenia są: Parlamentarny Zespół ds. Wspierania Środowisk Dzieci Wojny, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Stowarzyszenie „Dumni z Polski” oraz Stowarzyszenie „Dzieci Wojny w Polsce”.

            Akcja „Przerwany marsz...” jest próbą stosownego podziękowania i oddania szacunku całemu pokoleniu Polskich Dzieci Wojny za ich życie, za to co zrobili dla Polski.

             

            Szczegółowe informacje na stronie projektu:

            https://www.przerwanymarsz.pl/

          • Uwaga!!!!!

          •  

             

            Poszukujemy:

            - Nauczycieli do klasy edukacyjno - terapeutycznych

             - Nauczyciela religii 

            - nauczyciela do świetlicy szkolnej 

            Wymagania: ukończona oligofrenopedagogika 

            Zapraszamy do kontaktu z sekretariatem szkoły